تخت نرد
قدیمیترین و جدیدترین بازی جهان - بدون شرط بندی
تا به حال درباره ی معجزه ی تکرار چیزی شنیده اید ؟
"جیم ران" می گوید که تکرار ، مادر مهارت است .
علم اخلاق می گوید که وقتی رفتاری را برای اولین بار انجام میدهیم ، اثری در نفس ما میگذارد .اما این اثر زود از بین می رود. دفعه ی دوم ، این اثر کمی بیشتر دوام می آورد ؛ اما باز زود از میان می رود . وقتی که این تکرارها ، به طور منظم و مداوم و با فاصله کمی از هم صورت می گیرد در آن صورت است که به قول آنها رفتاری که با این تکرار همراه می شود تبدیل به " ملکه ی راسخه " می شود ؛ یعنی که مثل راه رفتن هم برای شما عادی و معمولی میشود.

هیچ راه میانبری ندارید . اگر می خواهید رفتاری در شما شکل بگیرد ، تا میتوانید تکرارش کنید. تکرار، باعث می شود این رفتار به قول معروف در شما نهادینه شود.
معروف است یکی از علمای اخلاق به این طریق چنان روی خودش کار کرده که حتی وقتی هم خودش یادش میرفت ، به صورت ناخودآگاه حرکتی که تمرین کرده بود ، انجام میداد. فکرش را بکنید که آدم انقدر رفتاری را درون خودش نهادینه کند که بدون اراده کردن هم انجامش دهد!

ارسال در تاريخ یازدهم خرداد ۱۳۹۲ توسط نردشیر

عامل خوش شانسی چیست؟

می دانید عامل خوش شانسی چیست؟ چرا برخی مردم بی وقفه در زندگی شانس می آورند در حالی که سایرین همیشه بدشانس هستید؟ مطالعه برای بررسی چیزی که مردم آن را شانس می خوانند، ده سال قبل شروع شد. افراد بد شانس عموماً عصبی تر از افراد خوش شانس هستند و این فشار عصبی توانایی آنها در توجه به فرصت های غیرمنتظره را مختل می کند. در نتیجه، آنها فرصت های غیرمنتظره را به خاطر تمرکز بیش از حد بر سایر امور از دست می دهند. برای مثال وقتی به مهمانی می روند چنان غرق یافتن جفت بی نقصی هستند که فرصت های عالی برای یافتن دوستان خوب را از دست می دهند. آنها به قصد یافتن مشاغل خاصی روزنامه را ورق می زنند و از دیدن سایر فرصت های شغلی باز می مانند. افراد خوش شانس آدم های راحت تر و بازتری هستند، در نتیجه آنچه را در اطرافشان وجود دارد و نه فقط آنچه را در جستجوی آنها هستند می بینند. در مجموع آدمهای خوش اقبال بر اساس چهار اصل، برای خود فرصت ایجاد می کنند: -اول: آنها در ایجاد و یافتن فرصتهای مناسب مهارت دارند. - دوم: به قوه شهود گوش می سپارند و براساس آن تصمیم های مثبت می گیرند. - سوم: به خاطر توقعات مثبت، هر اتفاق نیکی برای آنها رضایت بخش است. -چهارم: نگرش انعطاف پذیر آنها، بدبیاری را به خوش اقبالی بدل می کند. سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا می توان از این اصول برای خوش شانس کردن مردم استفاده کرد؟ برای پاسخ این سوال روی گروهی از داوطلبان یک آزمایش انجام شد. از آنها خواسته شد یک ماه وقت خود را صرف انجام تمرین هایی کنند که برای ایجاد روحیه و رفتار یک آدم خوش شانس در آنها طراحی شده بود. این تمرین ها به آنها کمک کرد فرصت های مناسب را دریابند، به قوه شهود تکیه کنند، انتظار داشته باشند بخت به آنها رو کند و در مقابل بدبیاری انعطاف نشان دهند. یک ماه بعد، داوطلبان بازگشته و تجارب خود را تشریح کردند. نتایج حیرت انگیز بود: ۸۰ درصد آنها گفتند آدمهای شادتری شده اند، از زندگی رضایت بیشتری دارند و شاید مهم تر از هر چیز خوش شانس تر هستند. و بالاخره عامل شانس کشف شد. چهار نکته برای کسانی که می خواهند خوش اقبال شوند: ۱. به غریزه باطنی خود گوش کنید، چنین کاری اغلب نتیجه مثبت دارد. ۲. با گشادگی خاطر با تجارب تازه روبرو شوید و عادات روزمره را بشکنید. ۳. هر روز چند دقیقه ای را صرف مرور حوادث مثبت زندگی کنید. ۴. پیش از یک دیدار یا یک تماس تلفنی مهم، آن را برای خود مجسم کنید و خود را در آن موفق ببینید. بخت و اقبال اغلب همان چیزی است که انتظارش را دارید.
ارسال در تاريخ بیستم آبان ۱۳۹۱ توسط نردشیر
آیا نرد از آلزایمر پیشگیری می کند؟ 

چه تعداد از ما می دانیم که چگونه خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهیم؟

                                             http://www.pic1.iran-forum.ir/images/up10/46709681617223784318.jpg

هنگامی که پژوهشگران، با تعدادی از افراد بزرگسال این پرسش را مطرح کردند؛ اغلب آن ها پاسخ دادند با انجام بازی هایی نظیر:

- تخت نرد

- جدول کلمات متقاطع

- سودوکو

و ...

تمام این پاسخ ها هم درست هستند هم اشتباه، زیرا انجام ساده بازی نمی تواند راه حل کاهش خطر آلزایمر باشد.

انجام بازی هایی نظیر تخت نرد می تواند مغز ما را تحریک کند، ارتباطات اجتماعی ما را با دیگران افزایش و احتمالا تنش ها را کاهش دهد؛ اما هنگامی که برنامه ما کاهش خطر آلزایمر است؛ نوع، تنوع و تناوب بازی هایی که انجام می دهیم؛ بسیار کلیدی خواهد بود.

همه ما می دانیم که انجام یک بازی، مفرح و چالش برانگیز است اما اگر هدف ما شاداب و زنده نگه داشتن مغزمان باشد؛ آنگاه بازی ها و فعالیت هایی که هر شش منطقه مغز را (که مرتبط با پدیده شناخت هستند) همزمان تحریک می کنند؛ بسیار مفیدترند.شش منطقه مغز عبارتند از:

1- حافظه کوتاه مدت: هنگامی به کار گرفته می شود که ما اطلاعات را اندکی پس از درک آن ها به خاطر می سپاریم. بازی هایی مثل حدس زدن کارت های وارونه که باید جفت های هم شکل را بیابیم؛ مثالی از توانمندی حافظه کوتاه مدت است. در نرد مشاهده پوزیسیون ها به مدت کوتاه وسپس چیدن پوزیسیون از مهارت های حافظه کوتاه مدت است.

2- حافظه بلند مدت: هنگامی به کار گرفته می شود که ما اطلاعاتی را که در گذاشته ذخیره کرده ایم؛ بازیابی می کنیم. آزمون اطلاعات عمومی، مثالی از به کارگیری حافظه دراز مدت است.

3- زبان: به کارگیری کلمات و شکل آن ها. به عنوان مثال نمایش تلویزیونی پسورد (Password) مهارت های کلامی شرکت کنندگان را اندازه گیری می کند.

4- محاسبه: محاسبه دارای دو تعریف است، اولا به عنوان استفاده از اعداد مثل بازی سودوکو و نوع دوم آن بررسی خطرات، احتمالات و تاثیر آن ها بر عملیاتی که باید انجام شود؛ می باشد. بازی نرد دقیقا شامل هر دو تعریف می شود.

5- استنباط تصویری خاص: با استنباط تصویری ما از اجسام مرتبط است. پازل های متداول (Jigsaw Puzzles) نمونه ای عالی از به کارگیری این مهارت است.

6- تفکر بحرانی: توانایی ما در تحلیل و ارزیابی شرایط، بازی ای مانند نرد که دارای چالش های مخاطره آمیز هستند؛ به ما کمک می کند تا این مهارت را به کار بگیریم.


اهمیت حیاتی شادابی و زنده بودن مغز به عنوان ابزاری برای کاهش خطر آلزایمر بر اساس دو اصل زیر استوار است:

1- استفاده از بازی به نحوی باشد که هر شش منطقه مغز را به صورت همزمان فعال سازد.2- برنامه دراز مدت باشد.


http://www.pic1.iran-forum.ir/images/up10/90802123469247616219.jpg


پژوهش های انجام شده نشان می دهد که بازی نرد می تواند باعث فعال سازی همزمان اغلب مناطق شش گانه مغز شود و به عنوان ابزاری مفید برای پیشگیری از آلزایمر به کار گرفته شود.

ارسال در تاريخ چهاردهم آبان ۱۳۹۱ توسط نردشیر
نرد یک ورزش است
http://www.pic1.iran-forum.ir/images/up8/25373622874642037232.jpg
حتما شما نیز برای یک بار با این پرسش مواجه شده اید؛ چه ورزشی انجام می دهید؟ فوتبال، بسکتبال، شنا، تنیس و... پاسخ های متدوالی برای این پرسش هستند اما اگر پاسخ شما «تخته نرد» باشد به طور یقین با لبخند طرف مقابل همراه خواهد بود. حالا شما ادعا کنید تخته نرد نبرد بزرگان است و... باز کسی این بازی را جدی نخواهد گرفت چرا که در ذهن ها بازی ها به عنوان فعالیتی برای کودکان ثبت شده و اصولا آن ها را ورزش نمی خوانند.
در تعریف سنتی، ورزش به یک سری فعالیت های فیزیکی گفته می شود که طی آن بازیکن باید حتما فعالیت بدنی انجام دهد و عرق بریزد تا بتواند حریف خود را از پیش رو بردارد اما امروزه بسیاری از ورزش ها مانند گلف و شطرنج ورزش هایی هستند که مسابقه میان دو ورزشکار یک مسابقه ی صرفا بدنی نیست بلکه یک مسابقه فکری است. این مسابقه ی فکری را نیز حتی می شود در ورزش هایی مانند فوتبال که یک ورزش همراه با فعالیت بدنی است به وضوح مشاهده کرد. جایی که پیروز مسابقه، در جنگ تفکرات تاکتیکی مربیان مشخص می شود.
همچنین ورزش بیشتر از اینکه یک جنگ و جدال بین دو نفر و یا دو تیم باشد، به مسابقه ای تبدیل شده است که طی آن طرفین باید با کمک گرفتن از استعداد های فکری، خود را زودتر به اهداف مورد نظر برسانند مانند مسابقات موتور سواری، اتومبیل رانی، دومیدانی، بیلیارد و گلف و حتی ورزش هایی مانند فوتبال، والیبال، بسکتبال و...
در واقع بسیاری از رشته هایی که در بالا ذکر کردیم و شاید در گذشته جز ورزش ها محسوب نمی شدند و امروزه به دلیل آنکه تعریف ورزش تغییر کرده است و رقابت و جدال بدنی جای خود را به رقابت ذهن ها و تفکرات داده است جز ورزش ها محسوب می شوند.
اما با توجه به اینکه کلمه sport یا ورزش از واژه ی لاتین depotare به معنی مات و متحیر کردن مشتق شده می توان اینگونه بیان کرد که در اصل معنی ورزش یک سری فعالیت ها که به منظور سرگرم کردن انجام می گیرد اطلاق می شود.
تخته نرد نیز به عنوان اولین بازی ساخت بشر روی کره خاکی و همچنین محبوب ترین بازی بین تمام ملت ها، یک بازی کاملا مسابقه ای است که طی آن دو بازیکن با کمک گرفتن از مهارت های فکری خود تلاش می کنند
مهره هایشان را زودتر به انتها برسانند و از صفحه بازی خارج کنند. با توجه به مفاهیم و تفاسیر بالا در واقع تخته نرد را می توان از دو جنبه یک ورزش لحاظ کرد.
یک مسابقه است که بازیکن برای رسیدن به پیروزی باید از استعداد های فکری خود کمک بگیرد.
مجموعه فعالیت هایی است که به منظور سرگرم کردن انجام می شود.
وجه مشترکی دیگری که بین همه رشته های ورزشی وجود دارد این است که ورزشکار برای رسیدن به موفقیت باید استرس بسیاری را تحمل کند و انرژی زیادی را از دست بدهد. در تخته نرد نیز بازیکن برای رسیدن به پیروزی چنان استرسی را تحمل می کند و انرژی ای را تخلیه می کند که گویی نراد یک بازی فینال جام جهانی فوتبال را همراه با وقت اضافه انجام داده است و جالبتر آن که در خیلی از موارد حتی شادی های پس از کسب پیروزی نیز مانند شادی ها پس از به ثمر رسیدن یک گل ورزشی است.
 
امیدواریم مانند راهی که شطرنج رفت و امروزه به عنوان یک ورزش فکری حتی تحت پوشش تلویزیونی و خبری شبکه 3 که یک شبکه ورزشی است قرار می گیرد، تخته نرد نیز به عنوان یک ورزش فکری در کشورمان شناخته شود و انشاالله به زودی شاهد حضور این بازی در رقابت هایی باشیم که بازی های المپیک نام دارد و نه مسابقات المپیک!
ارسال در تاريخ یکم شهریور ۱۳۹۱ توسط نردشیر
نرد یا صفحه نجومی

http://www.pic1.iran-forum.ir/images/up3/22885067134655826789.jpg

   در واضع و مبدع نخستین "نرد" اختلاف است. برخی آن را منسوب به "قفلان" دانشمند هندی،(1) برخی "باهبود"(2)، برخی "اردشیر پایکان" (3) و عده ای آن را از ابداعات وزیر دانشمند انوشیروان (4)، یعنی "بوزرجمهر"(5) می دانند. کلمه نرد از معرب کلمه "اردشیر" یعنی "نردشیر" اتخاذ یافته است.(6) اما آن چه جالب توجه است تاریخچه علمی این بازی است که به تعبیر ما نوعی " صفحه نجومی" محسوب می شود. همان طور که می دانیم در قدیم وسیله ای به نام "اسطرلاب" بود که برای مشاهده وضع ستارگان و تعیین ارتفاع آنها در افق به کار می رفت. بیشتر آن را از "برنج" می ساختند و به وسیله آن ارتفاع آفتاب و ستارگان را اندازه می گرفتند. "نرد" نیز چیزی مانند "اسطرلاب" است که از منظر ما یک نوع "صفحه نجومی ساده" محسوب می شود.ادامه مطلب...
ارسال در تاريخ نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ توسط نردشیر
http://www.irupload.ir/images/4kcux9e55jz05dttxc6.jpg

ارسال در تاريخ نوزدهم تیر ۱۳۹۰ توسط نردشیر

 

حضور در مسابقات تخته نرد

در سالی که گذشت شما زیادی از علاقه مندان به نرد در سایت های آنلاین به بازی مشغول شدند.  تشکیل یکی از بزرگترین جوامع تخته نرد  در بین تمامی کشورها نشان از محبوبیت بسیار زیاد این بازی در سرزمین مادری تخته نرد دارد. بازیکنانی که حتی چند ساعت پشت میز می نشیدند  و در مسابقات آنلاین شرکت میکنند تا از نرد لذت ببرند. اما به راستی چرا همین بازیکنان حاضر به شرکت در مسابقات رو در رو که لذت بازی برای خود و حریفشان دو چندان می شود نیستند؟
در این مقاله تلاش میکنیم کمی در مورد واقعیت های مسابقات تخته نرد . شرایط و جو حاکم در آن ها بگوییم.

1-هر تخته نردی خوب است: برای شروع و شرکت در مسابقات و گردهمایی ها ، هر تخته نرد و به هر اندازه ای داشته باشید کافی است. اصلا نگران نباشید که تخته نرد شما کوچک است و تخته نرد بازیکنان دیگر با کیفیت و بزرگتر و استاندارد مسابقات . فقط کافی است یک جفت تاس و یک جفت کاپ تاس (تاس ریز) تهیه  و همت کنید از خانه خارج شوید و  به جامعه حقیقی علاقه مندان به نرد که این روزها در تمامی استان های کشورمان من جمله تهران ، اصفهان ،خوزستان ، آذربایجان ، کردستان و... تشکیل شده است بپیوندید.ادامه مطلب...
ارسال در تاريخ بیست و پنجم فروردین ۱۳۹۰ توسط نردشیر
اصلاح عادتهای نادرست در تخته نرد یه روز  یکی از شاگردهام فایل یکی از بازیهای آنلاینی که انجام داده بود  رو فرستاد و از من خواست اشتباهاتشو با هم مرور کنیم و درباره اونا بحث کنیم:
 بعد از مشاهده 7 دست بازیش ، ازش پرسیدم که آیا اشتباه مشخصی وجود داشته که توی بازی به تعداد زیاد تکرار کرده باشه؟! و اون جواب داد: بله  چندین بار در ابتدای هر دست بازی می تونسته  2تا  مهره های عقبشو باز کنه ولی اینکارو نکرده. .. به نظر می رسید که شاگردم از اینکه با حمله زودهنگام حریف مواجه بشه ، می ترسه و ترجیح میده هر 2تا مهره عقبشو برای مدت زمان طولانی روی هم جفت نگه داره!! زمانی که بایستی مهره های عقب رو باز کنین  ولی اینکارو انجام ندادین و برای مدت زمانی طولانی  به خونه 1 حریفتون چسبیدین ، بردن اون دست از بازی سخت میشه.

 من بابت اینکه حالا دیگه از این خطای تکراریش آگاه شده بود ، بهش تبریک گفتم. وازش پرسیدم چه نقشه ای برای رفع این مشکل  کشیدی؟ اون گفت که مطالعشو بیشتر میکنه.ادامه مطلب...
ارسال در تاريخ شانزدهم فروردین ۱۳۹۰ توسط نردشیر

 

چگونه تاس بهتر بیاوریم

آیا مهرهٔ شما همیشه در خانه ۲ می نشیند؟ آیا همیشه بهترین بک گیم های شما بوسیلهٔ یک جفت ۴ یا جفت ۳ خراب می شود؟ آیا به نظر می رسد که شما هیچوقت مهرهٔ حریف رو نمی زنید؟ آیا شما حس می کنید همیشه موقع برداشتن مهره تاسی بهتر از ۱ نمی آورید؟ادامه مطلب...
ارسال در تاريخ چهاردهم فروردین ۱۳۹۰ توسط نردشیر

چگونه با استرس تخته نرد مقابله کنیم؟


استرس مثبت : استرس مثبت یا فشار روانی کم و ناچیز نه تنها مضر نیست بلکه مفید و سازنده هستند در پرورش حس سازش پذیری ما نقش عمده ای ایفا میکنند این نوع استرس بتدریج مارا قوی میکند زیرا باعث میشود تا هورمونهای آدرنالین و آندوفین آزاد شود که پدیده ای سودمند و مفیدی برای سازش با تغییرات محیطی است و سبب ترمیم و بازسازی بدن انسان میگردد کسی که نوع مثبت آنرا دارد این احساس را به انگیزه و میلی مثبت تبدیل یا با تغذیه ای خوب و سالم ورزش ریلاکسیشن  (شل کردن عضلات و تمدد اعصاب) و روشهایی که در این کتاب آمده است آنرا مهار میکند.


ادامه مطلب...
ارسال در تاريخ یکم آبان ۱۳۸۹ توسط نردشیر

تخته نرد و ذهن سالم

 

چگونه میتوانیم از ذهن خود مراقبت کنیم ؟ شما میتوانید با نحوه ی زندگی کردن خود به این پرسش پاسخ دهید . شیوهی زندگی مردمان مختلف باعث عملکرد مغر می شود . داشتن یک ذهن آماده به وسلیه فعالیت های ذهنی و درگیر کردن  مفر با چالش های مختلف به دست می آید . یکی  از این چالش ها ورزش های فکری مانند تخته نرد و شطرنج است.

نظرستنجی ها در سالهای گذشته نشان داده است که  افرادی که بازی تخته نرد انجام میدهند به مهارتهای بیشتری چه از لحاظ فکری و چه از لحاظ روانی به دست می اوردند و به نوعی تخته نرد یک ابراز برای ورزش کردن ذهن محسوب شده است

 سالهاس دانشمندان در تلاش هستند ارتباز بین فعالیتهای ذهنی مانند تخته نرد وطرنج را با بیماری های فراموشی به دست اورند . تحقیقات انها این را به اثبات رسانده که افرادی که با بازیهای فکری در ارتباط بوده اند در کهن سالی کمتر دچار عوارض ذهنی و مغزی شده اند علاقه مندان به بازی تخته نرد که برای رفع خستگی و ایجاد نشاط و شادابی روحی به انجام این بازی مبادرت میورزند به صورت نا خواسته این بازی مانند دارو به انها کمک میکند که  دچار ناراحتی های روحی و روانی نشوند.همچنین تحقیقات دراین زمینه که بر روی 465 نفر از افراد 75 سال به بالا انجام گرفته نشان میدهد کسانی که حداقل دو بار در هفته به انجام بازی تخته نرد میپردازند به دلیل فعالیت ذهنی و ادراکی و همچنین در ارباط بودن با افراد دیگر و فعالیتهای اجتماعی کمتر دچار افسردگی میشوند

ارسال در تاريخ سوم شهریور ۱۳۸۹ توسط نردشیر

مثبت اندیشی و ورزشها وبازی ها د رمعالجه روان درمانی

روان شناسان برای معالجه بیماران خود، از طریق شیوه هایی که به آموخته ودر آن متخصص شده اند، راه و روش های مخصوص به خود را به کار می برند. نکاتی که به طور اجمالی در زیر ملاحظه می کنید روش های است که در کل برای تصحیح رفتار و کردار و پندار بیماران ومعالجات بالینی بیماران به کار می برند ومی توان جایگاه  ورزش وبازی را بهتر و دقیق در آن ها مشاهده كرد.

 ادامه مطلب...
ارسال در تاريخ سوم شهریور ۱۳۸۹ توسط نردشیر

جایگاه بازی در شفادهندگی ودرمان ملال

در آن ایامی که انسان ها سالم وشداب هستند، ورزش وبازی سبب می شود که سالم تروشادتر زندگی کنند . از اوقات کار با سلامت کامل به اوقات بیکاری برسند وبا بهره گیری از وسایل تفریح و ورزش و بازی از زندگی لذت را ببرند واوقات خود را مشحون از زیبایی بازی سازند تاخود رابرای کار وفعالیت پر ثمر آماده کنند. در مؤسسات وآسایشگاه هایی که برای افراد مریض وبستری واز کار افتاده ساخته شده است (بخصوص در آمریکا واروپا)از بازی های رومیزی مثل شطرنج، تخته نرد،پینگ پونک و انواع بازی های سرگرم کننده فردی وگروهی ، برای پر کردن اوقات بیکاری بیماران وسرگرم کردن وشاد ساختن آنهابه کار گرفته می شود ودر اصل از این وسایل وامکانات و بازی ها بنوعی برای روان درمانی فردی وگروهی آنها استفاده می شود

ارسال در تاريخ سوم شهریور ۱۳۸۹ توسط نردشیر
 

تاس بازیکن را می شناسد

 

خیلی از بازیکنان هنگام بازی تخته نرد چه به صورت آنلاین و چه در مسابقات همیشه از تاس شکایت دارند و اعتقاد دارند تاس آنها همیشه از تاس حریفشان بدتر است . ابن عده  مثلا این اعتقاد  رو دارند .که وقتی کشته میدهند مهره شان نمیشیند و یا اینکه موقع حمله تاس برای آنها خوب نمیشیند که بتوانند بزنند  و یا خانه ببندند.این افراد مدام از تاس  گلگی میکنند و  با گلگی خود فقط روحیه خود را خراب میکنند. تاس نه با حریف شما اشنایی دارد و نه با خود شما و به صورت تصادفی از بین حالت های مختلف روی زمین نفش میبنند و این خود بازیکنان هستند که با استفاده ی صحیح از تاس باعث میشوند که در نوبتهای بعدی نیز تاس با انها همراهی کند و همراه از تاس رضایت داشته

 ادامه مطلب...
ارسال در تاريخ هفدهم مرداد ۱۳۸۹ توسط نردشیر

2003_2494.JPG

 

یکی از دوستان اصلا نظر خوبی نسبت به تاس ندارد و معتقد که همیشه بهترین تاس ها و جفتها برای حریف میاد و بدترین تاس ها نصیب او میشه و همین باعث شده که کلا از تخته زده بشه و زیاد بازی نکنه . در مورد تاس یک وجه مشترک بین همه بازیکنان وجود داره . همه تاس های بد خودمون و تاس های خوب حریف رو در ذهن ثبت میکنیم. اما من فکر میکنم یک سری بیشتر از اینکه تاس خوب حریف رو در ذهن قیت کنند بیشتر تاس بد خودشون رو در خاطرشون میسپارند . این نوع افراد به نوعی در همه زمینه های زندگی ونه فقط تاس و تخته نرد دچار  بدبینی و  ناامیدی و همیشه از همه چیز مینالند و شکایت دارند و بعد منفی رو همیشه نگاه میکنند  . شاید در مورد تخته نرد گاهی حق با آنها باشه و تاس بد زیاد نصیب آنها بشه اما تجربه به ما ثابت کرده تاس برای همه متعادل هستش. ممکنه در کوتاه مدت هر کدوم از ما دچار بد شانسی بشیم  اما در دراز مدت تاس برای همه یکسان هستش و بالا و پایین متعادلی داره. اما اون چیزی که باعث میشه این اقراد خودشون رو بدشناس تر قلمداد کنند بد بینی هست که دارند و این بد بینی باعث میشه تاس های بد رو بیشتر ببینیدد  و به خاطر بسپارند و بیشتر شاکی بشن و این پروسه در تصمیم گیری های اونها نیز تاثیر میگذارد و اعث میشود اگر تاس خوبی هم اوردند باز نیز از روی عصبانیت اون تاس رو بد بازی کنند و در نهایت باخت های بیشتری رو برای خودشوان رقم بزنند .

 ادامه مطلب...
ارسال در تاريخ نهم مرداد ۱۳۸۹ توسط نردشیر

نقش بازی در رشد شخصیت کودکان


با توجه به اهمیت بازی در رشد شخصیت و درمان مشكلات عاطفی و روانی اجتماعی و كودكان به این نتیجه می رسیم كه كودكان سخت به بازی نیاز دارند و ضرورت ارضا این نیاز حتمی به نظر می رسد در اعلامیه جهانی حقوق كودكان كه از سوی سازمان ملل متحد تنظیم یافته است و نیز اعلامیه حقوق كودكان كه از سوی سازمان ملل متحد تنطیم یافته است و نیز اعلامیه حقوق روانی كودك كه از سوی انجمن بین المللی و روان شناسی آموزشگاهی به تصویب رسید، حق استفاده از فرصتهای كامل برای بازی، تفریحو تخیل آزاد از جمله حقوق مسلم كودكان شناخته شده است. بنابراین برای راضا نیازها بر تمام والدنی واجب است ضمن تدارك امكانات بازی برای كودكانشان خود نیز در بازی آنها شركت داشته باشند.
 


ادامه مطلب...
ارسال در تاريخ نهم مرداد ۱۳۸۹ توسط نردشیر
 

صلابت یک بازیکن

برخی بازیکنان عادت دارند برای پیدا کردن بازی صحیح چندین بار مهره ها را جا به جا کنند. ابدا حرکتی انجام میدهند و سپس میبینند که بازی چندان خوبی به نظر نمیرسه . مهره ها را دوباره بر  میگردانند ، حرکت دیگری امتحان میکنند ،باز هم چندان خوب به نظر نمیرسه و به دلشان نمیشینه ، بر میگردانند ، حرکت دیگری را آزمایش میکنند و فکر میکنند که دیگر این حرکت صحیح باشد اما نه ، این بازی هم چنگی به دل نیمزنه ، سر چهارراهی مانده اند و نیمدانند کدام راه رو انتخاب کنند ... کمی فکر میکنند و دوباره همان حرکتی رو که اول انجام دادند رو انجام میدهند ، در واقع بعد از امتحان چند بازی دوباره بر میگردند سر خانه ی اول . قصد نداریم که بگوییم نباید حرکتهای مختلفی را امتحان کنند . حق بازیکن است که تا زمانی که تاس را از زمین بر نداشته بازی خودش رو تغییر بده  و هر چند حرکتی که خواست را بیازماید ... بازیکن مقابل نیز حق اعتراض ندارد و باید صبوری به خرج دهد تا حریف بازی خود را ثبت کند. اما در مقابل این بازیکنان ، بازیکنانی نیز مشاهده کرده ایم که حتی در سخت ترین شرایط بازی و در حالی که پوزیسیون های بسیار پیچیده ای بر بازی حاکم است حتی تاس های جفت را که باید 4 بار بازی کنند و غالبا سخت ترین تاس ها برای صحیح بازی کردن هستند را خیلی سریع و با قدرت و صلابت و با یک حرکت انجام میدهند من از این بازیکنان خیلی کم دیده ام حتی در بین بازیکنان برتر جهان. یکی از این بازیکنان که شما میتونید صلابت رو در بازی اش ببینید امیر ده بزرگی است. امیر چنان در سخت ترین شرایط تاس ها بدون وقت گرفتن و عقب جلوکردن مهره ها چنان  با صلابت بازی میکند که واقعا بیننده از دیدن بازی لذت میبرد و حریف از قدرت بازی دچار ترس می شود .شما میتونید از نحوه ی حرکت مهره های بازیکنانی مثله امیر اطمینان در تصمیم گیری ، مصمم بودن در رسیدن به پیروزی ، داشتن اعتماد به نفس فراوان را به وضوح ببینید  در حالی که اگر در چهره ی بازیکنان نوع اول بنگرید خواهید دید که ترس بر خود انها چیره شده و حرکت ها رو در حالی بازی میکنند که دستشون در حال لرزش هست  و در تصمیم گیری محکم نیستند و ثبات و صلابت ندارند و این باعث میشه حریف احساس خوبی داشته باشه و بهتر به بازی خود ادامه بده هرچند ممکنه در نهایت و پس از 4 بار امتحان کردن بازیهای مختلف در نهایت بازی صحیح را انجام بدهند.

ارسال در تاريخ نهم مرداد ۱۳۸۹ توسط نردشیر

pic1.jpg

حتما در اخبار شنیدید که یک شطرنج باز در رقابتی همزمان با 500 شطرنجباز دیگر به برتری رسید. این قهرمانان در حالی که در حال پیمودن سالن مسابقه هستند از کنار هر میز که عبور میکند کمتر از چند ثانیه و بدون اینکه تفکر کنند حرکتی را انجام میدهند و جالب اینجاست که حرکت آنها بهترین حرکت است ودر نهایت در رقابت با 500  بازیکن موفق میشود بیش از 400 نفر از  آنها را شکست بدهند

 ادامه مطلب...
ارسال در تاريخ سی ام تیر ۱۳۸۹ توسط نردشیر

جالبه وقتی که

 

 

 

l41u7i7ytld8ldfvauou.jpg

 

 

جالبه وقتی که 4 مهره از حریف روی هوا فرستادی و فقط یه خونه باز داشته باشی و قصد مارس کردن داری ، بعد یه جفت به طرف بده 4 مهره اش بشینه  و بعد کشته هم ازت بگیره و مارست کنه

جالبه وقتی که دو مهره داری بخوری که  مارس کنی و بعد طرف بازی رو ببره.

جالبه وقتی که ششدر کردی و جفتی میاری که مجبوری  بازی اجباری انجام بدی و دو تا خونه را باز کنی و دوباره  در نوبت بعد جفتی بده که با بازی اجباری باید 2 گشاد تو همون دو خونه ای که به اجبار باز کردی بذاری

 

جالبه وقتی که این اتفاق ها میفته ، اما دوست داری حریفت رو همونجا بکشی

ارسال در تاريخ بیست و نهم تیر ۱۳۸۹ توسط نردشیر

djhc8q7zkwn1xqttnjx2.jpg

 

شاید خیلی ها تخته نرد رو یک وسیله برای رقابت و روکم کردن بدونند اما تخته نرد به دلیلی شیرینی و هیجانی که دارد میتونه یک بازی خیلی سرگرم کننده برای همه افرادی باشد که نمیخواهند در سطح حرفه ای به بازی بپردازند. مثلا برای خانواده ها تخته نرد میتونه وسیله ای باشد برای سرگرم شدن در شب نشینی ها.

تخته نرد به دلیل اسان بودن بازی کردنش  برای بچه ها نیز جذابیت فراوان دارد . در مهمانی ها و هنگامی که فامیل برای دید و بازدید به خانه ی یکدیگر میروند تخته نرد میتونه لحظات خوشی رو برای همه رقم بزنه از پر بزرگ  دایی و عمو ، خاله گرفته تا بچه های کوچک . لحظاتی که خنده و شادی بر روی لب همه میشینه و این افراد از بودن کنار هم دیگه و انجام بازی تخته لذت میبرند و خاطرات زیبایی رو برای خود خلق میکنند.

بیایدد در مجالس وشب نشینی هایمان با اعضای خانواده وفامیل این بازی شیرین رو از گنجه ها و کمدها بیرون بیاریم و از آن برای ثبت لحظات پرهیجان و  به عنوان یک وسیله شادی بخش استفاده کنیم

 

ارسال در تاريخ هجدهم تیر ۱۳۸۹ توسط نردشیر
گر تا کنون فرصت شرکت در مسابقات حضوری تخته نرد را نداشته اید  باید بدانید لذت بزرگی را از دست داده اید . جایی که ضربان قلب به شدت میزند ، ادرنالین بیش از حد ترشح میشود و هیجان به اوج خود میرسد . خیلی از افراد برای سالیان سال است که انلاین تخته نرد بازی میکنند اما هیچ وقت جرات بازی رودرو و شرکت در مسابقات را نداشته اند . شاید به توعی از مسابقات و رویارویی با بازیکنان قدرتمند میترسده اند اما باید بگوینمم زیاد هم سخت نیست . حداقل به لذت تجربه کردنش می ارزد . بازیکن مبتدی و یا افرادی که برای اولین بار در مسابقات شرکت میکنند میتوانند قبل از شروع با مدیر مسابقات کمی راجع به نحوه انجام باز یها گفنگوکنند  و برای شروع در پایینترین سطح ثبت نام کنند ، ان وقت است که میبینند بازی با تخته بازهایی که جزء خوشحالترین و بی غمترین افراد روی زمین هستند چه حس خوبی دارد . مطمئنا بازیکنان تخته نرد از افراد تازه وارد با خوشرویی استقبال میکنند

اما بازیهای انلاین با مسابقات و یا تخته نرد رو در رو دو تفاوت عمده دارد که بازیکنان باید این دو نکته را مد نظر داشته باشند

1- شمارشگر

بازیهای رو در رو بازیکنان از داشتن شمارشگر بازی بی نصیب هستند و بیایسد خودشان بتوانند با توجه به موقعیت مهره ها در خانه های مختلف تشخیص دهند شمارشگر چه عددی را نشان میدهد و تصمیم صحیح را برای دبل و یا حرکت مهره ها بدهند. نداشتن شمارشگر در بازی رودررو بیشتر برای بازیکنان حرفه ای تر سخت خواهد بود چرا که انها عادت کرده اند همیهش با شمارشگر بازی کنند. از این رودر بازیهای حضوری انها بیشتر دچار مشکل و بازی اشتباه میشوند.

2- حرکات غیر قانونی

در بازی ها انلاین معمولا  برنامه به گونه ای نشوته شده است که اگر شما تاس 6 اوردید اگر بر روی مهره کلیککنید خود به خود 6 خانه به جلو میرود و یا اگر اشتباه کردید و کلید اندو را زدید مهره دوباره سر جای اول خود قرار میگیرد . اما در بازیهای رو در رو باید توجه داشته باشدی که گاهی بازکن تاس 5  می اورد و مهره را  4 خانه به جلو میبرد و یا در برگست ممکن است مهره را سر جای اول خود نگذارد که ممکن است باعث اختلاف بین طرفین شود.پس تلاش کنید که حرکات را ساده و با دقت بیشتری انجام دهید  تا بتونید کنار دوستانی که درمسابقات پیدا میکنید لحظات خوشی را سپری کنید و خدای نکرده دچار سو تفاهم با بازکنان دیگر نشوید

ارسال در تاريخ هجدهم تیر ۱۳۸۹ توسط نردشیر

جامعه نرادها

t4cksakqyykyhphdvpd4.bmp

هر کدوم از ما به دلایل مختلفی تخته  بازی میکنیم . یکی برای گذراندن وقت و دیگری برای سرگرم شدن و تفریح با دوسان . برخی دیگر دوست دارند در حد حرفه ای تخته بازی کنند و بتوانند بازیکنی مطرح در سطح دنیا شوند .ادامه مطلب...
ارسال در تاريخ هجدهم تیر ۱۳۸۹ توسط نردشیر

 

پرویز رخ

 

 

دیوانه ی تخته نرد

شب که داره میخوابه فکر اینه که فردا با کیا بازی کنه و کی رو مارس کنه ؟ کدوم باخت رو تلافی کنه  و روی کی روکم کنه؟ صبح که از خواب بیدار میشه با عجله صبحانه رو میخوره ....ادامه مطلب...
ارسال در تاريخ هشتم خرداد ۱۳۸۹ توسط نردشیر

0sbsfw6a68kd87d3lx3i.jpg

برخی تصورات غلط در هر رده ای از بازیکنان تخته نرد باعث میشه که آنها نتوانند در بازی خود بهبود نسبی ایجاد کنند

مبتدی ها:

1-با بازی کردن زیاد میتوانید بازی خود را بهتر کنید: خیر این یک اشتباه بزرگ استادامه مطلب...
ارسال در تاريخ هفتم خرداد ۱۳۸۹ توسط نردشیر

y2rlmcfh78w6que9dapd.jpg

قدیمی ترین بازی جهان در این سیاره خاکی ، بازی با 6000 سال قدمت پر هیجان از روز اول تا به حال ، ترکیبهای منحصر به فرد ریاضی و احتمالات ، احساس ، شانس و استراتژی در رقابت نزدیک با شطرنج از سالین دراز تا کنون  در گذتشه نرد هم در ایران و هم درکشورهای غربی بازی اشرافی به حساب می آمد علی رغم اینکه همیهش به عنوان یک بازی نردمی شناخته شده .ادامه مطلب...
ارسال در تاريخ پنجم خرداد ۱۳۸۹ توسط نردشیر
سایتهای آنلاین بسیاری برای تخته بازی کردن وجود داره. یکی تخته نرد به همراه پوکر هستش و دیگری تخته نرد وشطرنج ف برخی سایتها اختصاصی تخته نرد هستند مانند نتگمون و پلی 65 و گریدگمون. طی این سالهای اخیر ایرانی های بسیار زیادی در این سایتها وارد شده اند و مشغول بازی نرد هستند و البته دیگر کشور ها. اگر به لابی این سایتها نگاهی بندازید میبینید که از  سراسر دنیا نرادانی آماده به بازی هستند نرادانی از کشورهای ترکیه ژاپن ایتالیا آمریکا فرانسه کانادا برزیل المان کرواسی و ..... به صورتی که واقعا یک دهکده جهانی  را درست کرده اند. از همه نژاد و از همه فرهنگی حضور دارند و غالبا برای بازی نرد امده اند . شاید از هر کشوری عده کمی حضور داشته باشند اما ضرب المثل مشت نمونه ی خروار اینجا نمود پیدا میکنیه و هر کدام از بازیکنان نماینده آن کشور و فرهنگ مردم آن منطقه هستند . اگر شما با  بازیکنی از کشورهای دیگر بازی کنید آنها شما را تنها به عنوان یک نراد نمیشناسند بلکه اول میگویند طرف ایرانی است ، پس باید خیلی مراقب رفتار  و گفتار خود در بازی باشیم تا خدای نکرده نام ایران رو بد جلوه ندیم کوچکترین حرکت ناشایستی نه فقط شخصیت خود ما را مشخص میکنه بلکه باعث میشود بازیکن مقابل در مورد تمام ایرانی ها فکر بد کند و لرعکس در صورتی که حرکات خوب و مودبانه در بازی داشته باشیم فرهنگ بالای ایرانی رو به رخ دیگران کشانده ایم . سعی کنید  در بازی  با دوستان خارجی رفتار جنتلمنانه ای از خود داشته باشید  به نرمی برخورد کنید ونشون بدهید برد و باخت برای شما در مرحله دوم این بازی قرار گرفته مطمئن باشید طرف مقابل خارجی این چیزها را درک خواهد کرد و این کار شما یک تصویر خوب از ایران در ذهن طرف مقابل ایجاد خواهد کرد. سعی کنید با بازیکنانی از کشورهای مختلف دوست شوید و به خوبی و با ارامش به پرسش های انها در مورد ایران پاسخ دهید همانطور که از فرهنگ اون کشور چیزهایی جالبی خواهید شنید میتوانید نکات مثبتی از فرهنگ بالای ایرانی را به اونها انتقال دهید . بیاید از این سایتهای انلاین استفاده کنیم  و انها را ویترینی برای معرفی فرهنگ زیبای ایرانی قرار دهیم و کمک کوچکی برای تغییر ذهنیت های بدی که نسبت به ایران وجو دارد کنیم

ارسال در تاريخ پنجم خرداد ۱۳۸۹ توسط نردشیر

k5n5u328hp8jcivmubhb.jpg 

تخته نرد یک چاقوی دو لبه است . میتونیم بازی کنیم و از بازی کردن خودمان لذت ببریم و میتونیم بازی کنیم و مدام برای خودمان دغدغه فکری و دعوا درست کنیم . همه ما با این موضوع آشنا هستیم که اگر دو جسم را زیاد به هم بمالیم و اصطکاک ایجاد کنیم گرم میشن و اتش میگیرن. ما هم باید یا تخته نرد اصطکاکمون روکمتر کنیم تا از این بازی بیشتر لذت ببریم

اگر میخواهید از این بازی لذت ببرید به این نکات توجه داشته باشید

1-فکر و روان آرام داشته باشید

تخته نرد یک بازی فکری است با استراتژی های مختلف همراه با شانس و دانش و البته با روح و روان ما نیز سرو کار دارد . در  شطرنج اگر شما یک اشتباه کردید به راحتی متوجه اشتباه خود میشوید اما در نرد این اشتباه مشخص نمیشود از کجا سرچشمه گرفته. این اشتباه ممکن است از استرس باشد یا از کم خوابی و یا مشکلات خارج از خانه . در بازی نرد فکر و روان شما سخت درگیر بازی خواهد شد  و برای جلوگیری از اشتباه باید سعی کنید اول ارامش داشته باشید

 

 ادامه مطلب...
ارسال در تاريخ چهارم خرداد ۱۳۸۹ توسط نردشیر

 

هیچ تجربه ای به اندازه تجربه شرکت در مسابقات تخته نرد لذت بخش نیست.شرکت در مسابقات تخته نرد و گذارندن یک روز پر هیجان همراه با دوستان تجربه ای بسیار زیبا برای علاقه مندان به نرد خواهد بود اما باید نکاتی را نیز رعایت کنید تا این تجربه برای شما شیرین تر شود

اگر برای اولین بار است در مسابقات شرکت می کنید این توصیه ها را جدی بگیرید

 ادامه مطلب...
ارسال در تاريخ دوازدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ توسط نردشیر

backgammon.jpg

 

تخته نرد به عنوان قدیمترین بازی روی کره خاکی شناخته شده است و  به همین دلیل به شاه بازی ها و البته بازی شاهان شهرت یافته. امروزه و بر خلاف گذشته که تخته نرد را یک بازی تصادفی میپنداشتند ، تخته نرد به یک بازی بسیار پیچیده و با اصول ریاضی و احتمالات که روحیات انسانی نیز در ان بسیار دخیل است شناخته شده و به این سو پیش میرود که به عنوان جدیدترین ورزش فکری  در مسابقات المپیک حاضر شود . امروزه با پیدایش سرورهای انلاین تخته نرد جایگاه واقعی اش را یواش یواش بین مردم عادی پیدا کرد و دوباره دارای محبوبیت گذشته میشود و میرود که شطرنج یار دیرینه اش را در این کورس جا بگذارد.

ارسال در تاريخ دوم اردیبهشت ۱۳۸۹ توسط نردشیر
               

dnid8k1cin305bulroc.jpg

می‌گویند زندگی مشترک همانند بازی «تخته نرد» است؛ اگرچه انتخاب عدد تاس‌ها در اختیار ما نیست، اما نحوه‌ی بازی در اختیار خودمان است. هرقدر مهارت بازی بالاتر و تکنیکی‌تر باشد، امکان موفقیت و برنده‌شدن نیز بیش‌تر می‌شود.ادامه مطلب...
ارسال در تاريخ بیست و نهم فروردین ۱۳۸۹ توسط نردشیر

خرافاتی نباشید

t74qyp3gtxjkbnogdst.jpg

برخی از نرادان هنگام بازی اعتقادات عجیب و غریبی دارند و معتقدند برخی از حرکات و کارها در بازی نرد میتواند به موفقیت آنها کمک کند.  سه داستان از بازی های خودم  در مقابل این نوع بازیکنان رو بازگو میکنم تا بیشتر با این قضیه آشنا شویدادامه مطلب...
ارسال در تاريخ بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۹ توسط نردشیر

نرد ، بازی بانوان

Liz Barker

در بین ایرانی ها و  در فرهنگ ما همیشه این ذهنیت بوده که تخته نرد بازی ای است برای آقایان و خانم ها بازیکنان نسبتا ضعیفی هستند . اما در طول تاریخ و از زمان ابداع نرد بازیکنان بزرگی در بین خانمها وجود داشته که ثابت میکند این بازی تنها  مختص به آقایان نبوده استادامه مطلب...
ارسال در تاريخ بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۹ توسط نردشیر

8dgq9fnu5x5s9yxowfqt.jpg

وقتی جفت شش آوردید سر از پا نمیشناسید نمیدونید با دو حرکت درخونه ها رو ببندید یا یک حمله برق آسا رو شروع کنید و یا ششدر کنید  نکته این است که شما چند راه برای در پیش گرفتن دارید و دستتون برای انتخاب بازی باز است و البته شما از این مساله بسیار خوشحال هستید .ادامه مطلب...
ارسال در تاريخ بیست و دوم فروردین ۱۳۸۹ توسط نردشیر
اگر به صورت جدی در رابطه با تخته نرد مطالعه نکرده باشیم فکر میکنیم تخته نرد ی بازی بسیار ساده است مانند اینکه ما به  موزیک علاقه داشته باشیم و وقتی خودمان برای خودمان مینوازیم و یا میخوانیم فکر میکنیم کار ما بسیار عالیست و یا صدای خوبی داریم اما پس از انکه کمی در مورد موزیک مطالع کردیم تازه متوجه میشیم که چقدر آماتور بوده ایم .

در تخته نرد نیز اگر به صورت جدی به مطاله و بررسی موقعیت ها بپردازید و اینگونه نباشد که فقط حرکت مهره های سیاه و سفید را ببینید و عمیقا به چرایی و دلایل حرکت ها فکر کنید تازه متوجه میشید که حرکتها چقدر با هم  متفاوتند ، حرکتی ممکن است شما را مارس کند و دیگر حرکت خانه خرابتان خواهد کرد .

خواندن و مطالعه تخته نرد باعث میشود شما حرکتهای مختلف بازی نرد را که در ظاهر شبیه هم هستند  اما صدا و رنگ های متفاوت از هم دارند را بهتر متوجه شوید. فراموش نکنید که مطالعه و تمرین یکی از راههای بال رفتن سطح بازی شماست

ارسال در تاريخ بیست و یکم فروردین ۱۳۸۹ توسط نردشیر

kitwoolsey.jpg

من بسیار خوش شانس بودم که در چند سال گذشته مربیان خوبی داشتم و ازطریق مختلف راهنمایی ها به من دادند و کمکم کردند از جمله : نک بالارد  ، جورج کاتانج ، مایکل کوربت ، جک جکوب ، مالکوم دویس ، اسوالد جاکوبی ؛ نیل کازوراس ، پر گارتنر ، اسیو ساکس ، جان اوهاین ؛ پل ویوور و کیت وولسی

کیت وولسی ساعتی 7 دلار به من درس میداد و بهترین راه بردن در تخته نرد رو به من یاد داد  و آن هم چیزی نبود جز ؛ قانون وولسیادامه مطلب...
ارسال در تاريخ شانزدهم فروردین ۱۳۸۹ توسط نردشیر
.: Weblog Themes By Blog Skin :.

اسلایدر